Szlaki rowerowe w Szwajcarii

Szlaki rowerowe w Szwajcarii to gęsta sieć tras rowerowych różnej rangi i odmiennej formy. Poza gęstą siatką rowerowych szlaków przystosowanych do turystyki rowerowej i codziennego przemieszczania się, Szwajcaria oferuje także oznakowaną sieć tras rowerowych dla miłośników rowerów górskich i jazdy w trudnym terenie. Tak samo amator, jak i zawodowy sportowiec każdej formy kolarstwa odnajdzie w Szwajcarii takie szlaki rowerowe, które spełnią jego potrzeby, będą adekwatne do umiejętności, czy też właściwe do budowania i szlifowania formy.

 

 

Turystyczne szlaki rowerowe Szwajcarii

 

Siatka szwajcarskich szlaków rowerowych

Zanim znaleźliśmy się na szlakach rowerowych Szwajcarii (Rowerem przez Szwajcarię) z wielką dokładnością przeanalizowaliśmy te, które oferuje nam kraj Helwetów. Tutaj niezastąpiona okazała się strona https://www.schweizmobil.ch/de/veloland.html, na której znajdziecie każdą interesująca was formę aktywności, jaką można uprawiać w Szwajcarii. Od turystyki pieszej po saneczkarstwo. Strona i tożsama aplikacja (w wersji bezpłatnej w zupełności wystarczająca z możliwością rozszerzenia za opłatą o wersję pro) zawiera wszelkie informacje, jakich szuka turysta. W naszym przypadku rowerzysta-podróżnik.

 

Siatka szlaków rowerowych Szwajcarii (narodowe, regionalne, lokalne)

Źródło: https://map.schweizmobil.ch

 

Oznaczone jednocyfrowo trasy na mapie, to dziewięć głównych długodystansowych tras narodowych. Pozostałe stanowią oznakowane dwucyfrowo trasy lokalne i trzycyfrowe łączniki szlaków lokalnych.

 

Trudno się zgubić z takim oznakowaniem 🙂

 

 

  1. Rhone-RouteTrasa Rodanu przecina kanton Valais, na całej długości którego rozciąga się dolina Rodanu. Prowadzi obok palmowych promenad nad jeziorem Lac Léman i malowniczych winnic Lavaux, a kończy w kosmopolitycznej Genewie.
    Długość: 350 km  Poziom trudności: średni 
    Przewyższenia: ↑ 3600 m  ↓ 4600 m

     

  2. Rhein-RouteTrasa Renu biegnie wzdłuż rzeki Ren od jej źródła do portowego miasta – Bazylei. Szlak ten to różnorodność krajobrazu ukształtowanego potęgą rzeki.
    Długość 430 km  Poziom trudności: średni 
    Przewyższenia: ↑ 4000 m  ↓ 5200 m

     

  3. Nord-Süd-RouteTrasa północ-południe prowadzi przez obszary krajobrazowe kantonu Jura, środkową Szwajcarię i przez Alpy do południowej Szwajcarii. Podąża ważnymi historycznie i kulturowo drogami i miejscowościami.
    Długość:365 km 
    Poziom trudności: średni  Przewyższenia: ↑ 4600 m  ↓ 4600 m

  4. Alpenpanorama-RouteAlpejska trasa panoramiczna przemierza północną część alpejskiej krainy z jej bogatymi tradycjami, osadami i alpejskimi pastwiskami. Warunki sprawiają, że trasa jest wymagająca ale nagradzana wspaniałymi widokami.
    Długość: 475 km  Poziom trudności: trudna  Przewyższenia: ↑ 9300 m   ↓ 9300 m

  5. Mittelland-Route (Romanshorn–Lausanne) – Zróżnicowana trasa przez centralną Szwajcarię prowadzi głównie drogami poza samochodowym ruchem. Cieszyć się na trasie można jazdą wzdłuż jezior i rzek, przez szerokie równiny i spokojne doliny, miasta i wsie, regiony przemysłowe i rolnicze.
    Długość: 370 km  Poziom trudności: średni  Przewyższenia: ↑ 2800 m  ↓ 2900 m

     

  6. Graubünden-Route -Trasa Graubünden poprowadzi Cię przez zapierające dech w piersiach wspaniałe alpejskie krajobrazy, od Chur przez przełęcz Albula do doliny Engadyna. W drugą stronę trasa wiedzie przez Przełęcz Św. Bernarda aż do Bellinzony – stolicy włoskojęzycznego kantonu Ticino.
    Długość: 155 km  Poziom trudności: średni  Przewyższenia: ↑ 3500 m  ↓ 3000 m

  7. Jura-RouteSzlak Jury prowadzi przez tajemnicze krajobrazy, samotne, porośnięte sosnami płaskowyże i ciche doliny z wartkimi strumieniami. Trasa wiedzie przez szerokie wzgórza od Bazylei do jeziora Lac Léman.
    Długość: 280 km  Poziom trudności: trudna  Przewyższenia: ↑ 5400 m  ↓ 5200 m

  8. Aare-RouteTrasa Aare towarzyszy najzasobniejszej w wodę szwajcarskiej rzece, której źródło stanowi małe jezioro lodowcowe na przełęczy Grimsel, ujście zaś znajduje w rzece Ren. Na szlaku podziwiać możemy jeziora, przez które płynie Aare oraz liczne wodospady.
    Długość: 315 km  Poziom trudności: średni  Przewyższenia: ↑ 2600 m   ↓ 4000 m

  9. Seen-RouteTrasa jezior zabierze Cię w podróż przez pocztówkowe krajobrazy Szwajcarii. Od jeziora Lac Léman, poprzez podnóża Alp, obok licznych mniejszych i większych jezior aż do Jeziora Bodeńskiego szlak oferuje piękne widoki.
    Długość: 510 km  Poziom trudności: średni  Przewyższenia:↑ 6000 m   ↓ 6000 m

     

Oznakowanie szlaków rowerowych jest tak dobre, że kiedy mamy obraną już konkretną trasę, nie potrzeba nam w zasadzie ani mapy papierowej, ani żadnej aplikacji.

Oznakowanie nie tylko na słupkach ale i na wielkich tablicach drogowych

 

 

54 rowerowe trasy regionalne oznaczone są liczbami dwucyfrowymi. Dzięki spójnemu połączeniu z szlakami rangi narodowej możemy sprawnie przemieszczać się pomiędzy nimi będąc będąc cały czas na rowerowym szlaku.
Trasy regionalne to zwykle kilkuetapowe odcinki o długości od ok. 50 km do 200 km, które stanowią doskonałe łączniki pomiędzy trasami rangi narodowej.

 

 

 

49 rowerowych tras lokalnych to w większości jednoetapowe odcinki o długości ok. 15-50 km. Rozpoznamy je po trzycyfrowej liczbie, zarezerwowanej dla krótkich szlaków łącznikowych, które mogą być także celem krótkich wycieczek rowerowych do interesujących miejsc i atrakcji najbliższej okolicy.

 

Cały kraj przyjazny rowerzystom 🙂 Niezależnie od kantonu.

 

Co ciekawe, turystyczne szlaki rowerowe w Szwajcarii w znacznej mierze wyznaczone są wzdłuż dróg publicznych. Rzadkością są jednak odseparowane od jezdni ścieżki rowerowe. Takie wyodrębnione z pasa drogowego rowerowe dukty, prowadzą jedynie w newralgicznych, niebezpiecznych miejscach. Tam gdzie jest wzmożony ruch samochodowy, dozwolone wyższe prędkości, a poruszanie się jednym pasem z autami stanowi realne zagrożenie.

W Szwajcarii są albo drogi rowerowe, przeznaczone tylko dla ruchu rowerowego (ew. rolek) które prowadzą zupełnie z dala od tych przeznaczonych dla ruchu samochodowego. W dużej jednak mierze, szlaki rowerowe wyznaczone są na drogach publicznych, gdzie rowerzysta podobnie jak kierowca auta porusza się właściwym pasem jezdni. I nie ważne, czy to mała wieś, średniej wielkości miasteczko, duże miasto, czy górska przełęcz. Rowerzysta ma prawo korzystać z dróg publicznych, tak samo jak zmotoryzowani uczestnicy ruchu. Niekiedy na drodze takiej wyznaczony jest pas dla rowerów (gł. większe miasta). Zwykle jednak, rowerzysta porusza się tym samym pasem jezdni, co auta. I nikt nie ma z tym żadnego problemu. Ani kierowcy aut, ani motocykliści, ani tym bardziej sami rowerzyści.

Takie rozwiązanie jest w moim odczuciu bardzo praktyczne. Nie ograniczają rowerzysty żadne krawężniki, wyjazdy z posesji i inne zło, które uniemożliwia płynną jazdę.

 

Rowerzyści mają też swoje objazdy w sytuacji remontu drogi

No i ostrzeżenie, by nie centrować kół…

 

 

Trasy kolarstwa górskiego w Szwajcarii

 

Szlaki rowerowe Szwajcarii, to nie tylko trasy dedykowane turystyce rowerowej. Gęsta sieć połączonych szlaków rowerowych usprawania codzienną komunikację. Rower w Szwajcarii traktowany jest nie tylko, jako narzędzie ralizowania pasji, ale także jako codzienny środek transportu. Parkingi rowerowe przy szkołach, zakładach pracy, dworcach kolejowych pełne są jednośladów.

Wygodne dukty rowerowe to jedno, a podnoszenie sobie adrenaliny to drugie. Szwajcaria oferuje także znakowane trasy rowerowe miłośnikom kolarstwa górskiego!

 

mapa tras kolarstwa górskiego w Szwajcarii

źródło: https://www.schweizmobil.ch/de/mountainbikeland.html

 


  1. Alpine Bike

    Długość: 670 km Poziom trudności: trudna  Przewyższenia: ↑ 24900 m  ↓ 24900 m

  2. Panorama Bike

    Długość: 450 km  Poziom trudności: średnia Przewyższenia: ↑ 15400 m  ↓ 15400 m

  3. Jura Bike

    Długość: 365 km  Poziom trudności: średnia   Przewyższenia: ↑ 9400 m  ↓ 9200 m

 


W Szwajcarii wyznaczono 16 regionalnych tras kolarstwa górskiego o różnej skali trudności. Ich łączna długość wynosi ponad 2 tysięcy kilometrów. Zapewne każdy miłośnik sportowej jazdy w terenie znajdzie tu coś odpowiedniego do swoich umiejętności.

 


235 tras kolarstwa górskiego to kusząca propozycja dla amatorów tej dyscypliny sportu. Wszytskich zainteresowanych bliższym poznaniem odsyłam do linku powyżej.

 

 

*źródło ikony kolarstwa górskiego: https://icons8.com

 

Wybór należy do Ciebie

 

Wybór szlaku z gęstej siatki sieci tras rowerowych Szwajcarii nie jest łatwy. Ale Szwajcaria to nie tylko precyzyjność w sztuce zegarków. Wzorcowo przygotowane treści na stronie www.schweizmobil.ch. zdecydowanie pomogą w przygotowaniach, ostatecznym wyborze trasy i takim ułożeniu planu podróży, by realizować swoje szwajcarskie marzenia.

Mapy, podział trasy na etapy, profile wysokościowe, kilometraż, rodzaj nawierzchni, noclegi na szlaku, aktualne dane na temat objazdów czy zagrożeń w postaci utrudnionego ruchu np. z racji lawin!!! Ponadto punkty wynajmu rowerów, serwisów rowerowych, rozkłady jazdy głównych form komunikacji Szwajcarii (autobusy, kolej, statki).

Każdy, kto planuje jakąkolwiek podróż przez Szwajcarię powinien bliżej przyjrzeć się stronie http://www.schweizmobil.ch. Turysta rowerowy niech szuka zakładki veloland, a dalej już go poniesie 🙂 Bo choć strona nie jest obsługiwana w języku polskim (niemiecki/angielski/włoski/francuski), to jest bardzo intuicyjna w obsłudze i przy podstawowej znajomości języka, jesteśmy w stanie czerpać z niej wszelkie informacje.

Przydatnych informacji i wskazówek dotyczących podróżowania przez Szwajcarię warto także szukać na portalu Szwajcarskiej Organizacji Turystycznej – Moja Szwajcaria.

 

O kosztach dwutygodniowej podróży przez Szwajcarię przeczytasz tutaj.

 

Wiatru w plecy!
Basia.

12 komentarzy

  • W Duecie po Świecie 23 stycznia 2020 at 17:52

    Szwajcaria, ale również Austria pod względem rowerowej infrastruktury są naprawdę dopracowane. Nawet objazdy były solidnie oznaczane, przy szlaku można było spotkać Schwalbe-dętkomat 😀 Fajnie, że chciało Ci się zebrać te wszystkie info do kupy zusammen 🙂

    Reply
    • rowerowy kRaj 23 stycznia 2020 at 18:53

      Potrzeba matką wynalazków 🙂 W tym przypadku bazuję na własnym doświadczeniu i niemocy, kiedy przekopałam cały internet, by znaleźć jakiś praktyczny konkret. Na szczęście trafiłam na stronę https://www.schweizmobil.ch/de/veloland.html i właściwie więcej nie było potrzeba 🙂

      Reply
  • Paweł Wojciech Styczyński 24 stycznia 2020 at 15:45

    Następnym razem zapraszam do współpracy jak będziecie w Szwajcarii 🙂

    Reply
    • rowerowy kRaj 24 stycznia 2020 at 17:44

      Ten kraj mnie przyciąga, jak magnes. Więc niech Cię nie zdziwi, jak kiedyś zapukam do Twych drzwi ?

      Reply
  • beskidnik 28 stycznia 2020 at 21:00

    Rzadko piszesz, ale jak już to z przytupem… Swoją drogą, to silnie frustrujące że Helweci mają a my mamy… to co mamy.

    Reply
    • rowerowy kRaj 30 stycznia 2020 at 15:04

      Rzadko piszę, bo ciągle jestem w drodze ? Ma emeryturze nadrobię zaległości ?

      Reply
  • Mirosław 20 marca 2020 at 11:01

    Kompletnie nie wiedziałem, że Szwajcaria aż tak zadbała o drogi rowerowe. Jestem szczerze zaskoczony. W Polsce możemy, póki co tylko pomarzyć o takich trasach..

    Reply
    • rowerowy kRaj 21 marca 2020 at 11:08

      …pomarzyć 😉 Z mierną perspektywą urzeczywistnienia tych marzeń 😛 No chyba, że podróżą do Szwajcarii 🙂

      Reply
  • Aga 29 sierpnia 2021 at 17:57

    Interesują mnie wyprawy rowerowe w górskim terenie, również w Szwajcarii. Mam już za sobą 2 w Austrii w tym jedną w połączeniu z Niemcami. Gdzie zatrzymujecie się na nocleg czy wyłącznie w hotelach pensjonatach ? Może korzystacie z namiotu?

    Reply
    • rowerowy kRaj 30 sierpnia 2021 at 20:24

      Tylko i wyłącznie namiot. Pola namiotowe/campingi oraz gościna u ludzi ze społeczności warmshowers

      Reply
  • Rower Górski 4 października 2021 at 22:18

    W przyszłym roku przymierzam się do Szwajcarii, mam nadzieję że będzie super! Trzymajcie kciuki!

    Reply

Nasunęła Ci się jakaś myśl? Podziel się nią tutaj :)