Rowerowe rajdy na orientację stały się takim wydarzeniem,w którym muszę wziąć udział choćby raz w roku. Dlaczego mnie to tak kręci? Ponieważ każdy rajd na orientację to nowa przygoda, doświadczenie, odkrywanie. To także przy okazji ćwiczenie umiejętności poruszania się z mapą i kompasem.
Przeliczanie kilometrów, skupienie uwagi na charakterystyce mapy. Podczas rajdów na orientację umiejscowione w terenie punkty kontrolne wymuszają wybór takich dróg, przez które pewnie nigdy nie zaplanowalibyśmy wycieczki. Zwykle rajdy na orientację oferują nam ciekawe miejsca na trasie i mnóstwo frajdy!
Rajdy na orientację. Co to w ogóle jest?
Czym są imprezy na orientację?
W telegraficznym skrócie i najprościej rzecz ujmując to impreza o charakterze rywalizacji sportowej, w której uczestnik ma za zadanie odnaleźć w jak najkrótszym czasie (limicie czasu), jak najwięcej punktów kontrolnych usytuowanych w terenie.
Punkty kontrolne oznaczone są na mapie kółkami zaś w terenie specjalnymi lampionami. Są to najczęściej materiałowe, trójwymiarowe biało–pomarańczowe lampiony lub kartki formatu A4. Swoją obecność na punkcie kontrolnym uczestnik potwierdza na karcie startowej specjalnym, dołączonym do lampionu perforatorem lub pisakiem. W zawodach, szczególnie tych rangi pucharowej, stosuje się także elektroniczny system „odbijania się” na punkcie kontrolnym.
Rajdy na orientację. Dlaczego warto się wkręcić?
Imprezy (biegi, marsze, rowerowe jazdy na orientację) są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Dostarczają mnóstwo dobrych wrażeń dorosłym ale także najmłodszym uczestnikom.
Dzięki trasom rekreacyjnym, rodzinnym możemy wprowadzać w świat orientacji sportowej już najmłodszych. Dla tych ostatnich, w imprezach na orientację często stosuje się punkty zagadki. Dzięki temu najmłodsi mają dodatkową frajdę, bo nie tylko muszą dotrzeć do punktu kontrolnego ale także rozwiązać związaną z nim zagadkę. Zagadki zwykle związane są z punktami terenowymi – stałymi elementami krajobrazu. Jest to np. data z figurki, czy odpowiedź ukryta w umieszczonej gdzieś treści.
Rowerowe rajdy na orientację to alternatywa i urozmaicenie rowerowej pasji. Poza zwykłą jazdą na rowerze, rajdy na orientację dostarczają nam nieco niepewności, zaskoczenia, adrenaliny i ducha rywalizacji.
Moja droga przez rajdy na orientację
Swój pierwszy rajd na orientację (pieszy) pamiętam do dzisiaj. To podekscytowanie, niewiadomą, zupełnie obcy mi teren. Bez pośpiechu, za to delektując się urokami Jury Krakowsko-Częstochowskiej dotarliśmy w limicie czasu na metę i ku mojemu zdziwieniu stanęli na podium!
Nie jest to wcale trudne! Uwierzcie mi!
Potem nastała kilkuletnia przerwa. Imprezy na orientację były wówczas rzadkością. A na pewno nikt o nich nie słyszał w moim regionie. Kiedy w kalendarzu imprez na orientację zaczęło się ich pojawiać coraz więcej, trafiliśmy zupełnie przypadkowo na coś, co zdawało nam się ekstra – rowerowy rajd na orientację w Beskidzie Niskim.
Było to w 2019 roku. Hawran (tak się zwie ten rajd) tak nas zauroczył, że od jego drugiej edycji, a naszego pierwszego w nim udziału nie odpuszczamy tej imprezy. Niekiedy nawet dostosujemy plany urlopowe do terminu Hawrana.
Po drodze oczywiście były także inne, równie udane imprezy na orientację. Bo każda ma w sobie coś wyjątkowego, i choć z reguły podobne, to zupełnie od siebie odmienne.
Droga do Polnego Konika
Kiedy tak ruszaliśmy w Polskę na rowerowe rajdy na orientację, a później podczas weekendowych przejażdżek przemierzali swoimi utartymi szlakami, wezbrała w nas chęć zorganizowania imprezy na orientację u siebie! Przecież mamy tyle pięknych miejsc do pokazania, tyle wyjątkowej przyrody, tak dużo pięknych tras! Tak się zrodził pomysł na organizację własnego rajdu na orientację. Tak do życia został powołany Polny Konik.
Jeśli jesteś oswojony z rajdami na orientację, to wiesz o co chodzi :).
Jeśli nie, zapisz się, przyjedź do nas i odkryj inny wymiar jazdy na rowerze! Stań się częścią teamu Polnego Konika. Bo wiemy, że atmosferę wydarzeń tworzą ludzie! My chcemy dać Wam przestrzeń do dobrej zabawy, a Wy dajcie nam rowerowy koncert orientacji sportowej 😉
Zachęcamy do rodzinnego udziału w rajdach na orientację ze swoją szarańczą. To wspaniały widok, kiedy młoda szarańcza za zapałem szuka punktów kontrolnych.
Zajrzyjcie na fanpage Hawrana, który zawsze dostarcza nam mnóstwa dobrej zabawy, przygody i inspiracji. Jak widać u nich na zdjęciach, także tym najmłodszym 😉
Zachęcam także do przeczytania tekstów z kategorii orientacji sportowej, które wprowadzają w świat turystyczno-rekreacyjnych imprez na orientację.
Mapa w dłoń i na rajd goń!
Basia.
No Comments