Spalski Park Krajobrazowy. Miejsce przyjazne rowerzystom

Spalski Park Krajobrazowy to kolejny zielony punkt na mapie województwa łódzkiego z całą masą atrakcji natury przyrodniczej i historycznej. Nic więc dziwnego, że stał się celem naszej eksploracji podczas weekendu spędzonego na dwóch kółkach w województwie łódzkim. I choć krótka to był wizyta, to na pewno tego warta!


Spalski Park Krajobrazowy

 

 

Spalski Park Krajobrazowy razem z Sulejowskim i Przedborskim parkiem Krajobrazowym tworzą oddział Nadpilicznych Parków Krajobrazowych wchodzący w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Na swoim obszarze zdominowany przez tereny leśne. Trakty Puszczy Pilickiej prowadzą pośród starego drzewostanu okazałych dębów, dostojnych świerków i sosny. Tam, gdzie krajobraz staje się mniej zalesiony, rysuje się malownicza dolina Pilicy. Spalski Park Krajobrazowy to różnorodność świata roślinnego i zwierzęcego.

Po sobotniej wizycie na terenach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego przyszedł kolejnego dnia czas na odkrywanie zielonych zaułków Spalskiego Parku Krajobrazowego.

 

MAPA TRASY


 

 

Bunkier w Konewce

Nasz wyjazd w trasę nieco się opóźnia  z przyczyn niezależnych od nas. Postanawiamy bowiem zacząć ten dzień od wizyty w byłym kompleksie niemieckich schronów w Konewce ( ok. 4km od Spały). A wizyta ze zwiedzaniem możliwa dopiero od godziny 10.00. Zatem czekamy na bezpłatnym parkingu przy bramie kompleksu, gdzie także zostawimy na cały dzień auto.

Trasa turystyczna „Bunkier w Konewce” znajduje się na terenie byłego niemieckiego stanowiska dowodzenia dla pociągów sztabowych zbudowanego w czasie II wojny światowej.

Budowę kompleksów betonowych schronów w Konewce i Jeleniu rozpoczęto we wrześniu 1940r. Obiekty otrzymały kryptonim „Anlage Mitte”. Główny obiekt kompleksu w Konewce to schron długości 380 m dla pociągu sztabowego. Schron o kształcie ostrołuku składa się z 17 segmentów podzielonych dylatacjami. Na jego budowę wylano ponad 40 000 m³ betonu.

 

Trasa turystyczna „Bunkier w Konewce”

Przekraczamy próg pancernych drzwi i już sam paragon robi na nas wrażenie. Umieszczony na wydruku kształt nietoperza oraz nazwa kompleksu pisana łamaną, gotycką czcionką sprawia, że już nam się tu podoba. Dalej budka wartownicza i zegar z godłem III Rzeszy. Dalej już tylko ekspozycja militariów, pojazdy wojskowe, modele schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych i inne eksponaty z czasów wojny i dłuuuuuugi korytarz.

Herzlich willkommen

tuż po wejściu do bunkru stajemy przy budce wartowniczej

Zegar dworcowy z godłem III Rzeszy

Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

Na całej jego długości ciągnie się półkolista nawa z torowiskiem kolejowym i peronami. Z szerszego peronu prowadzą zejścia do mniejszego, równoległego korytarza podzielonego stalowymi drzwiami na ciąg pomieszczeń do obsługi pociągu. Plakaty informacyjne obwieszczają, że z korytarza bocznego na zewnątrz prowadzi pięć wyjść. Nawa główna zaś, posiada trzy boczne i jedno tylne wyjście labiryntowe. Będąc w środku, nieco trudno się w tym połapać. Dlatego warto tu przybyć, aby poczuć ducha historii, zapach wilgoci i poznać kunszt inżynieryjny tego przedsięwzięcia.

korytarz bunkru równoległy do głównego do obsługi pociągu

Po wizycie w schronie kolejowym, kroczymy dalej ścieżkami w środku lasu przez teren kompleksu Anlage Mitte w Konewce. Do zwiedzania udostępnione są tu jeszcze schrony techniczne: hydroforni, kotłowni i elektrowni, z której do schronu kolejowego można przejść pod ziemią  80-cio metrowym odcinkiem kanałów technicznych. Jest jeszcze schron studni głębinowej, chłodnica wody, zbiornik paliwa.

Więcej na temat kompleksu niemieckich schronów w Konewce przeczytacie tutaj ⇒⇒⇒ https://www.bunkierkonewka.eu/.

 

Szlakiem Carskich Łowów

 

Po wizycie w Konewce kierujemy się na północny wschód lasami Puszczy Pilickiej zgodnie z oznakowaniem rowerowego Szlaku Carskich Łowów.

Wygodny dukt wiedzie pośród dostojnego drzewostanu. Trakty Spalskiego Parku Krajobrazowego są wygodne. Na jego ścieżkach spotykamy rowerową rodzinę, której najmłodsza latorośl smacznie śpi w rowerowej przyczepce. Rozmowa z lokalnym, rodzinnym klanem potwierdza nasze pierwsze wrażenie i przypuszczenia, że dalej będzie równie pięknie i wygodnie!

Po ok. 2 km jazdy nasz dukt krzyżuje się z zielonym szlakiem rowerowym, który na naszej mapie widnieje jako Trakt przez Puszczę Pilicką. Gdybyśmy się skierowali jego śladem na północ zaprowadzi nas wprost przez tereny Rezerwatu Konewka i Gać Spalska.

My jednak kontynuujemy wycieczkę Szlakiem Carskich Łowów aż do jego mety w Rzeczycy.

Szlak Carskich Łowów oznakowany kolorem żółtym ma ok. 30 km długości. Prowadzi ze Smardzewic do Rzeczycy przez miejsca związane z pobytem i polowaniami carów – Aleksandra III, a później Mikołaja II.

Przez kilka kilometrów na naszej trasie ukazuje się jeszcze czerwone oznakowanie szlaku rowerowego. To Łódzka Magistrala Rowerowa.

 

Poza szlakiem

Z Rzeczycy, przez Łęg i Mysiakowiec kierujemy się na południe do Poświętnego. Na bezleśnych odcinkach naszej marszruty delektujemy się nadrzecznym krajobrazem. Na wodach Pilicy cicho suną kajaki. W końcu ten region przyciąga także miłośników sportów wodnych.

poza obszarem leśnym wycieczkę umila szum rzeki Pilicy

 

Trakt przez Puszczę Pilicką

 

W miejscowości Poświętne łapiemy wspomniany już wyżej, oznaczony kolorem zielonym rowerowy Trakt przez Puszczę Pilicką. Jego ślad zaprowadzi nas wprost do Spały. Stąd już zaledwie 4 km do parkingu w Konewce, gdzie czeka na nas samochód.

Odcinek Poświętne – Spała zachwyca. Las tonie w ciszy. Dukt, choć nie asfaltowy, to gładko poddaje się oponie. Ta bliskość natury i komfort toczenia kół po gruntowych drogach cieszy nas bardzo. Nie spotykamy tu nikogo. Jedyne towarzystwo na drodze to konie. Zazdroszcząc im popasu na zielonej łące, my także zatrzymujemy się na prowiant. W sąsiedztwie osady łowieckiej w Ceteniu zagospodarowano miejsce odpoczynku z wielką drewnianą wiatą.

konie na łące

jeśli uważasz, że zwierzęta nie okazują sobie uczuć, popatrz na konie! Uwielbiam te ich pogłaskiwania się łbami i muskania po szyjach

Na wysokości Inowłodza przecinamy DW 726 kontynuując jazdę zielonym Traktem przez Puszczę Pilicką. Ten odcinek przez Spalski Park Krajobrazowy to prawdziwa uczta dla spragnionych kontaktu z przyrodą. Ta tutaj jest nieskazitelnie czysta.

droga biegnąca przez sosnowy las

poruszanie się rowerem po spalskich lasach to naprawdę czysta przyjemność 🙂

Zielony Trakt przez Puszczę Pilicką prowadzi nas aż do Spały

Na ostatnich kilometrach przed Spałą wciągamy zapach sosnowego boru. Gdy docieramy do granic Spały mamy wrażenie, że to zupełnie inne miasto niż to, przez które przejeżdżaliśmy rankiem.

Puste ulice zmieniły się w tłoczne spacerniaki. Zasnute poranną ciszą zielone tereny wypełnił hałas wszędobylskich. Spokojny brzeg Pilicy przeobraził się w gwarny kajakowy parking.

Może dobrze, że właśnie zaczyna mżyć. To dobry powód, by przemknąć przez ten gwarny tłum, jak najprędzej.

most nad Pilicą z oznakowaniem szlaków pieszych i rowerowych

Kiedy wjeżdżamy do Spały robi się gwarno i tłoczno. Nie powinien jednak dziwić ten fakt skoro przebiega tędy tyle szlaków pieszych i rowerowych

 

 

mapa z trasą wycieczki

mapa naszej trasy z oznaczeniem szlaków, jakimi poruszaliśmy się żółty: Szlak Carskich Łowów, zielony: Trakt przez Puszczę Pilicką, czerwona linia: poza wyznaoczonym w terenie szlakiem

 

Ciemne chmury zawisły nad Spalskim Parkiem Krajobrazowym. Korony drzew szarpie w nierównym rytmie porywisty wiatr. Słabsze w naturze witki i gałązki lądują przed koła naszych rowerów. Granat nieba zasnuł okolicę obniżając swój pułap z każdą kolejną minutą.

Dokręcamy do punktu startu.

W przyspieszonym tempie zdejmujemy koła rowerów. W pośpiechu i byle jak ładujemy bicykle do auta. Wskakuję na siedzenie. Zamykam drzwi.

Łup!

Gruchnęło rzęsistym, ciężkim deszczem.

 

Szlaki i praktyczne wskazówki

 

Szlak Carskich Łowów

Szlak wiedzie ze Smardzewic do Rzeczycy.

znaki: żółte
długość całkowita: 30 km
warto odwiedzić:

  • stację kolejową w Jeleniu,
  • carski zespół rezydencjonalny w Spale,
  • schrony z II wojny światowej w Konewce,
  • leśniczówkę w Glinie,
  • rezerwat „Żądłowice”,
  • zabytkową karczmę w Rzeczycy.

 

Trakt przez Puszczę Pilicką

Szlak wiedzie z Czerniewic do Poświętnego. Biegnie przez unikalne ostępy Puszczy Pilickiej.

znaki: zielone
długość całkowita: 40.0 km
warto odwiedzić:

  •  śródleśny staw „Szczurek”,
  • rezerwat świetlistej dąbrowy w Konewce,
  • posąg Żubra w Spale,
  • dolinę Giełzówki,
  • dawną leśniczówkę w Ceteniu,
  • jabłoniową aleję w Studziannie.

 

Łódzka Magistrala Rowerowa

Łódzka Magistrala Rowerowa składa się z dwóch odcinków:
  • odcinek wschód-zachód (W-E) o długości 192 km,
  • odcinek północ-południe (N-S) o długości 200 km.

Trasa jest częścią transeuropejskiej trasy rowerowej, która w założeniu ma łączyć Niemcy, Polskę i Ukrainę. Została wytyczona przez szczególnie atrakcyjne tereny i miejscowości regionu.

 

Informacje praktyczne:

mapa:

  • papierowa: województwo łódzkie; skala 1:260 000
  • papierowa mapa turystyczna: Łódzkie. Turystyka aktywna (południowy – wschód); skala 1:75 000

rowery: crossowy, górski.

 

#promujełódzkie

 

Przyroda, krajobraz, kultura. Tak się #promujełódzkie i ta promocja znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dotychczas nie miałam przyjemności jazdy po tak:

  • czystych, atrakcyjnych przyrodniczo lasach
  • wyjątkowych krajobrazowo rezerwatach przyrody
  • miejscach cennych zabytków kultury materialnej

A wszystko dostępne dla turysty!

Wyznaczone szlaki rowerowe, piesze, konne i kajakowe prowadzą miłośników przyrody przez zielone obszary Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Leśne dukty niczym otwarte ramiona matki witają stęsknionych bliskości z naturą. Pilica czeka na kajakarzy, a historia domaga się pamięci o niej.

Ci, co nie odkryli jeszcze łódzkiego niech nadrabiają zaległości. Czy to z pozycji rowerowego siodełka, konnego siodła, kajakowego siedziska czy też na własnych nogach!

Szukasz inspiracji na rowerowy wojaż przez łódzkie? Opisy szlaków i propozycje wycieczek znajdziesz na:

—> http://szlakiempilicy.pl/
—> http://www.spala.pl/

Więcej informacji o Spalskim Parku Krajobrazowym oraz całym Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego znajdziesz tutaj —> https://www.parkilodzkie.pl/

 

Wiatru w plecy!

Basia.

3 komentarze

Nasunęła Ci się jakaś myśl? Podziel się nią tutaj :)