Sandomierz. Co warto zwiedzić i zobaczyć.

Kiedy dotarliśmy do Sandomierza było piękny wieczór. Na Rynku dziki tłum. Do Sandomierskich Zapiekanek długi ogonek. W każdej knajpie komplet gości. A żołądek przypominał nam, że jest już mocno poobiednia pora. W końcu udało się znaleźć miejsce w podrzędnym lokalu, pochlipać ciepłą strawę, by nasyconym udać się do oddalonej o kilka kilometrów Złotej na nocleg. Nasza majówkowa ekipa podzieliła się na tych, co zostali i tych, którzy drałowali z powrotem do Ostrowca. My zostaliśmy.

02 maja 2016

Budzę się, niepewnie spoglądam w stronę okna i próbuję rozgryźć, jaką aurę przyniósł nam ten dzień. Niebo nie zachwyca błękitem, a przytłacza szarością. Wiatr w sadzie hula rozczochrując na wszystkie strony delikatne gałęzie młodych drzew. Zanim wygramolimy się na zewnątrz podmuchy ustąpią, a niebo nie będzie już takie smutne. Jazda ścieżkami pośród kwitnących jabłoni rozświetli nieco szarość dnia, a my z uśmiechem na twarzy będziemy jechać do centrum Sandomierza, by po raz kolejny rozsmakować się w jego klimacie.

Taki obrazek towarzyszy nam przez kilka kilometrów

Taki obrazek towarzyszy nam przez kilka kilometrów

Odcinek naszej trasy pokrywa się ze szlakiem Green Velo. Nie ma tu jednak nowej ścieżki, a szlak wytyczony jest po lokalnej drodze biegnącej nieopodal koryta Wisły. Opuszczamy kwitnące sady i wjeżdżamy w granice miasta Sandomierza.

Wjeżdżamy do Sandomierza. W tle Zamek Królewski.

Wjeżdżamy do Sandomierza. W tle Zamek Królewski.

Miasto wygląda zupełnie inaczej niż wczoraj. Jakby jeszcze uśpione, choć godzina bliska południowej.  Tłumy gdzieś znikły. Na chodnikach i deptakach codzienne życie. Bez tłoku, bez gwaru, bez ławic zorganizowanych wycieczek, ale ze swoim charakterem. Wita nas Sandomierz.

Tego dnia zaglądamy jedynie do Bazyliki Katedralnej. Więcej nie zapuszczamy się nigdzie, poza włóczeniem się po Rynku, Małym Rynku i brukowanych uliczkach Starego Miasta. No i rzecz jasna nie możemy sobie odpuścić Zapiekanki Sandomierskiej, na którą załapujemy się bez stania w kolejce i w dodatku z miejscem siedzącym! Wam jednak polecam przy okazji zwiedzania Sandomierza zajrzeć przynajmniej do kilku miejsc z listy poniżej!

Sandomierz – co warto zwiedzić i zobaczyć

1. Podziemna Trasa Turystyczna
(Rynek 10, wejście od ul. Oleśnickiego, Tel. 15 832 30 88)

Trasa stanowi część budowanych onegdyś (XIII-XVI w.) przez sandomierskich kupców piwnic, które pełniły funkcję magazynów. Piwnice drążone były pod podwórkami, kamienicami, ulicami. Gdy handel zaczął zanikać, większość z piwnicznych magazynów została zasypana. Dla turystów zaprojektowano Podziemną  Trasę Turystyczną.

długość trasy: 500m
najniżej położona komora: na głębokości 12m
czas trwania: około 40min
zwiedzanie trasy: wyłącznie z przewodnikiem

Ceny biletów

  •  normalny: 10.00 zł.
  •  ulgowy: 6.00zł.
  •  bilet grupowy tylko dla zorganizowanych grup szkolnych powyżej 20 osób: 5.00zł./os
  •  przewodnik po Trasie dla grup bez przewodnika miejskiego: 20.00zł.

2. Brama Opatowska
(ul. Opatowska, tel. 668 713 522)

w tle Brama Opatowska

w tle Brama Opatowska

Główny zabytek Sandomierza, jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Na szczycie bramy znajduje się obecnie udostępniony dla turystów taras widokowy skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta i okolicy.

Ceny biletów:

  • normalny – 4,00 zł
  • ulgowy – 3,00 zł

3. Muzeum Diecezjalne – Dom Długosza
(ul. Długosza 9, tel. 15 833 26 70)

Dom Długosza

Dom Długosza źródło: encyklopedia.pwn.pl

Dom Długosza jest jednym z ważniejszych i cenniejszych zabytków Sandomierza. Dawna mansjonaria. Dom ceglano-kamienny, gotycki, wzniesiony z fundacji Jana Długosza w 1476 r. przez mistrza Jana z Krakowa. Przebudowany w drugiej połowie 17 wieku, w latach 1934-35 gruntownie restaurowany dla potrzeb Muzeum Diecezjalnego. W Domu Długosza mieści się Muzeum Diecezjalne, gromadzące zbiory sztuki sakralnej.

Ceny biletów:

  • normalny – 6,00 zł
  • ulgowy – 3,00 zł
  • emerycki – 4,00 zł
    czas zwiedzania z przewodnikiem: 30 minut

4. Zamek Królewski – Muzeum Okręgowe
(ul. Zamkowa 12, tel. 15 644 57 57)

Zamek Królewski

Zamek Królewski

Zamek królewski — zbudowany w 14 wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego na miejscu wcześniejszego grodu. Później przebudowywany na rezydencję renesansową. Zamek udostępniony jest dla zwiedzających jako muzeum. Z dziedzińca zamkowego rozciąga się wspaniały widok na katedrę i Wisłę.

Zdjęcie wykonane z dziedzińca Zamku

Zdjęcie wykonane z dziedzińca Zamku

 

 

Ceny biletów:

  • normalny – 10,00 zł
  • ulgowy – 6,00 zł

5. Zbrojownia Rycerska
(Rynek 5, wejście od ul. Bartolona, tel. 575 737 282)

W kamienicy Bartolona znajdującej się na zachodnim brzegu Rynku znajduje się Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Dla chętnych istnieje możliwość przymierzenia zbroi rycerskich oraz dawnych strojów oraz wykonania pamiątkowej fotografii z mieczem lub kuszą w ręku.

Bilety wstępu:

  • normalny – 7,00 zł
  • ulgowy – 5,00 zł

6. Strażnica Kultury i Hisorii Królewskiego Miasta Sandomierz
(Rynek 10, obiekt czynny w sezonie)

Strażnica znajduje się w Kamienicy Oleśnickich, w której według przekazów historycznych w 1570 roku zawarto tzw. zgodę sandomierską i opracowano obowiązujący katechizm. W podziemiach znajdują się głębokie piwnice, będące elementami Podziemnej Trasy Turystycznej. W Strażnicy Kultury i Historii można obejrzeć
– wystawy mody dworskiej i żołnierskiej od XII do XX w.;
– wystawy „Victorii Wiedeńskiej”  330-lecia bitwy pod Wiedniem;
– Izby Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich;
– żywej lekcji historii;
– galerii rzeźby historycznej

Bilety wstępu:

  • normalny – 7,00 zł
  • ulgowy – 5,00 zł

7. Bazylika Katedralna

Bazylika Katedralna

Bazylika Katedralna

Kościół gotycki wzniesiony ok. 1360r., rozbudowany w poł. XV w. Uwagę przykuwają polichromie w prezbiterium i na ścianach z I. poł. XV w.. Ściany naw bocznych ozdabiają  obrazy z początku XVIII w. , przedstawiające m.in. rzeź ludności Sandomierza przez Tatarów oraz mord rytualny. W katedrze znajdują się liczne nagrobki. Ujmujący jest zapach wnętrza.

8. Kościoły

W Sandomierzu jest 9 kościołów, z czego 6 zabytkowych. Wszystkie kościoły zabytkowe, oprócz kościoła św. Michała, który jest światynią seminarium duchownego, są dostępne dla zwiedzających.

Co zobaczyć i czego doświadczyć

1. Ratusz

Ratusz jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Zbudowany w XIV w. pierwotnie w kształcie wieży. Później rozbudowywany, wielokrotnie ulegał pożarom.

2. Góry Pieprzowe

To ok. 3 kilometrowy odcinek Wyżyny Sandomierskiej mający wysokość ok. 200 m n.p.m. zbudowany ze skał kambryjskich. Dojazd w Góry Pieprzowe od miejscowości Kamień Łukawski. Można dojść z miasta wałem przez który prowadzi czerwony szlak, zaczynający się na Starym Mieście na ulicy Krótkiej w Sandomierzu. Można dojechać rowerem niebieskim szlakiem rowerowym i samochodem od „dołu” ulicą Błonie. Góry dostępne całorocznie. Z tarasu widokowego rozciąga się na okolicę piękny widok.

3. Rejs statkiem po Wiśle
(Bulwar im. Józefa Piłsudskiego, tel. 603 591 485)

Rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu to inna forma zwiedzania miasta. Płynąc w górę rzeki można podziwiać przyrodę, a także część Starego Miasta z zupełnie innej perspektywy.

Bilety:

  • normalny – 13,00 zł
  • ulgowy – 9,00 zł
  • dzieci do lat 3 bezpłatnie

4. Wąwozy

Najbardziej znany, bo niemal w centrum miasta Wąwóz Królowej Jadwigi rozdziela wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Strome ściany tego blisko półkilometrowego jaru dochodzą do 10 metrów wysokości. Zbocza wąwozu i jego korona porośnięte są gęsto drzewami i krzewami.
Wąwóz świętojakubski nazywany też staromiejskim znajduje się naprzeciwko kościoła św. Jakuba.
Ponadto mnóstwo innych wąwozów możemy poznać, wybierając się na rowerową wycieczkę po okolicach Sandomierza.

Na do widzenia

Sandomierz jest tak atrakcyjnym miastem, że dużo by można jeszcze wymieniać. Mimo swej oferty pozostaje niezmącony wielkomiejskim szumem. Ma swój klimat i charakter. Gdy nasycisz już oczy tym co oferuje miasto, poczujesz sacrum i zasmakujesz profanum, wsiądź na rower i rusz na jeden z licznych szlaków rowerowych wylatujących z centrum miasta. A na szlaku zachwycą Cię pagóry Wyżyny Sandomierskiej, sady pośród których możesz delektować się pięknem kwitnących wiśni i jabłoni, lessowe wąwozy i krajobrazy.

Nie masz ze sobą roweru? Nie szkodzi. Możesz go wypożyczyć 🙂

Wypożyczalnia rowerów
(Rynek 20 – Centrum Informacji Turystycznej)

cena 1 h – 10,00 zł (każda kolejna 1h – 5,00 zł)

Nie masz czasu lub po prostu nie masz głowy do zorganizowania  sobie wycieczki po Sandomierzu czy świętokrzyskim regionie? Nic nie szkodzi. Zrobi to za Ciebie AVIATOUR – biuro wyróżniające się kompleksową organizacją i koordynacją podróżniczych marzeń.

 

Cenne informacje atrakcji Sandomierza i spraw turystyki znajdziesz na stronach:
http://sandomierz.travel/
http://www.przewodnicy.sandomierz.pl/
http://www.sandomierz.pl/
http://aviatour.net.pl/

No i nie zapomnijcie wpaść na Sandomierską Zapiekankę na ul. Opatowskiej! Dla mnie punkt obowiązkowy podczas każdej obecności w Sandomierzu 🙂

Przyjemnego zwiedzania!

Basia 🙂

 

6 komentarzy

  • Daria 15 maja 2016 at 19:53

    Przyda mi się już niedługo. Orientujesz się kiedy kwitną róże w Górach Pieprzowych? Maj/czerwiec?

    Reply
    • rowerowy kRaj 15 maja 2016 at 21:49

      Osobiście nie udało mi się zaznać kwitnienia róż, ale pewnie przełom maja i czerwca. Tak wskazują przewodniki 🙂 W maju na pewno można cieszyć oko kwitnieniem okolicznych sadów 🙂 Też polecam

      Reply
      • Tomzoo 31 maja 2016 at 10:53

        Właśnie wróciliśmy – róże były w początku kwitnienia. 🙂

        Reply
  • Marqobiker 26 stycznia 2017 at 14:17

    Sandomierz i jego okolice o każdej porze zachwycają . Każdy znajdzie tam coś dla siebie ciekawego . Mam to szczęście że mieszkam tylko 30 km od Sandomierza więc bardzo często odwiedzam rowerem to piękne miasto . Polecam powłóczyć się nie tylko po Sandomierzu ale i jego okolicach na rowerze .

    Reply
    • rowerowy kRaj 26 stycznia 2017 at 22:25

      Sandomierz i jego okolice to nasz ulubiony cel wiosennych wycieczek. Jest po prostu pięknie! Zapraszam do lektury innych relacji na blogu z okolic tego urokliwego miasta 🙂

      Reply

Nasunęła Ci się jakaś myśl? Podziel się nią tutaj :)